اشتراک گذاری مطلب

اگر فکر می کنید این مطلب می تواند برای دیگران کاربردی باشد، آن را به اشتراک بگذارید!

QR: بخش ابزارک های جدید وردپرس
بخش ابزارک های جدید وردپرس

بخش ابزارک های جدید وردپرس

26 / بهمن / 1399

حتما بعد از مدتها به بخش ابزارک های وردپرس رفته اید و چیزی که دیدید با چیزی انتظار آن را داشتید کاملا متفاوت بود! بله این ویرایشگر ابزارک های جدید وردپرس است که بزودی به صورت رسمی منتشر خواهد شد، پس همراه ما در سیب دیزاین باشید تا این ویرایشگر جدید را بررسی کنیم.

آذرماه سال 97 وردپرس با رونمایی از ویرایشگر گوتنبرگ ــ بلوکی در نسخه 5 نشان داد که هنوز خواستار ماندن در عرصه رقابت است؛ شاید در ابتدای رونمایی از آن بازخوردها مثبت نبود جامعه در اغلب اوقات در مقابل تغییرات نامانوس و بنیادین مثبت نیست البته باگ هایی نیز وجود داشت اما بعد از گذشت سه سال در حال حاضر این پروژه خیلی بالغ تر از زمان ارائه اولیه اش است.

مسئله این است که هر پروژه ای باید توانایی تغییرات بنیادین را داشته باشد اینکه ویرایشگر جدید وردپرس با فریمورک جاوا اسکریپت ری‌اکت پیاده شده در یک کلام به معنی تلاش برای بروز ماندن است.

بخش ابزارک جدید وردپرس

حال بعد از سه سال وردپرس از این ویرایشگر برای بخش ابزارک های وردپرس نیز استفاده کرده و هم اکنون با نصب افزونه گوتنبرگ (نسخه 8.3 به بالا) قابل استفاده است.

هدف وردپرس رسیدن به ویرایش تمام سایت به این روش است یعنی شما جدا از افزونه های صفحه ساز و... بتوانید با بلوک ها سایدبار بسازید منو قرار دهید و کنترل اجزا سایتتان را به دست بگیرید.

غیرفعال کردن بخش ابزارک جدید وردپرس

حتما شما هم مثل سایر کاربران در شُک هستید!

- حالا تکلیف افزونه سایدبار من چی میشه؟

و سریعا به دنبال راهی برای غیرفعال کردنش می گردید اما تمام تلاش وردپرس ایجاد هماهنگی بین افزونه ها و ابزارک های قدیمی و این سیستم جدید است.

به هر حال تیم توسعه گوتنبرگ یاد گرفته که از پس هر ویژگی که قرار می دهد باید یک قابلیت حذف یا غیرفعال سازی نیز برای آن بگذارد بدین ترتیب شما با قرار دادن کد زیر در فایل functions.php پوسته فعال وردپرس تان می توانید از شرش خلاص شوید:

remove_theme_support( 'widgets-block-editor' );
add_filter( 'gutenberg_use_widgets_block_editor', '__return_false', 100 );
add_filter( 'use_widgets_block_editor', '__return_false' );

آشنایی با بخش جدید مدیریت ابزارک ها

اما قبل از قضاوت بیایید با هم بررسی در مورد این بخش جدید داشته باشیم!

بعد از نصب افزونه گوتنبرگ از بخش نمایش وردپرس به ابزارک‌های وردپرس بروید در این بخش شما قسمت هایی را مشاهده می کنید که قابلیت قرار دادن ابزارک (بلوک) را دارند که این قسمت ها توسط پوسته شما تعریف شده اند، یعنی بلوک هایی که در آن ها قرار میدهید در سایدبار، سربرگ یا پاورقی و... نمایش داده می شوند.

تا اینجا کار چیزی خاصی وجود ندارد مفهوم تغییری نکرده و می توان گفت همه چیز بهتر شده، محیط کاری در اولین نگاه سرد و گیج کننده است اما پس از مدتی کار کردن با آن خوش دست به نظر می رسد.

ادیتور ابزارک جدید
شما میتوانید از بلوک های پیشفرض گوتنبرگ استفاده کنید تا ابزارک های جالبی ایجاد کنید.
ادیتور ابزارک جدید

قرار دادن ابزارک های قبلی

برای قرار دادن ابزارک های قبلی که جز بلوک های گوتنبرگ نیستند، بلوکی به عنوان (ابزارک پیشین) در نظر گرفته شده با استفاده از این بلوک می توانید به ابزارک مدنظر را انتخاب کنید و از آن در این بخش استفاده کنید.

از ویژگی این بلوک در حال حاضر این است که به شما اجازه می دهد پیش نمایش ابزارک را در همان جا مشاهده کنید برای این منظور پیش نمایش را انتخاب کنید.

از مشکلاتی که در حال حاضر وجود دارد این است که ابزارک ها یا بهتر بگوییم بلوک های گوتنبرگ در بخش شخصی سازی وردپرس قابل ویرایش نیستند و تنها قابل مشاهده اند باید ببینیم در این مورد چه تصمیمی گرفته می شود آیا بخش شخص ساز وردپرس نیز کاملا تغییر میکند؟ چه کسی می داند شاید🤷‍♂️️.

منبع:

Gutenberg TImes

2 ديدگاه

  1. Bestseda.ir گفت:

    سلام وقتتون بخیر اگر امکانش هست تو تلگرام به این آیدی پیام بدین من قالب شما رو خیلی وقت پیش خریدم یه مقدار سوال داشتم در مورد قالب و آپدیت جدید
    @mmdtbrizi
    ممنون میشم جواب بدین♥️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین محصولات

رفتن به فروشگاه